Při vysazování stromků musíme vzít v potaz velikost zahrady. Proto si nejdříve zjistíme, do jaké výšky strom vyroste. Nepodceňujte ani rozlohu koruny. Velký strom vám nakonec může zastínit velkou část zahrady, aniž byste o to stáli. Záleží také na tom, zda chcete mít ze stromu užitek nebo zvolíte strom okrasný. Z ovocných stromů můžete mít i užitek, ale splní i okrasný účel. Stačí si vybrat ten správný. Navíc vás může potěšit, že vysazením stromu poskytnete potravu včelám a jinému užitečnému hmyzu.
Nemusíte vysazovat jen tradiční ovocné stromy. Zkuste třeba zapomenutý morušovník.
Vybírat můžete z několika druhů. Nabízí se moruše bílé, červené i černé. Jde o impozantní strom, je proto vhodný do větších zahrad. Plody moruše vám poskytnou cenné vitamíny a léčivé účinky. Plody můžete používat čerstvé i sušené. Obsahují bílkoviny, vlákninu, velké množství vitamínu a resveratrolu. Chutí se moruše podobá fíkům.
Muchovník – amelanchier nebo indiánská borůvka, vaší zahradě rozhodně ostudu neudělá. Na jaře je stromek obsypán bílými květy. Hodí se pro všechny druhy zahrad. Není příliš vzrůstný a vysadit ho můžete i ve formě keře. Patří mezi stromky, které na jař nejdříve plodí. Plody jsou podobné borůvkám chuťově i vzhledem.
Jestli nechcete pěstovat ovocné stromy, ale oslovili vás stromy okrasné, mohla by pro vás být dobrá volba javor klen. Mezi javory najdete kultivary, které nedosahují větší výšky. Na jaře i na podzim vás potěší krásně zbarvenými listy. Navíc jeho koruna roste souměrně.
Ozdobou zahrady bude nesporně magnólie. Rozkvetlá magnólie je mimořádně nádherná podívaná. Květy kvetou již brzy na jaře. Magnólie nejvíce vynikne jako samostatně vsazený strom. Strom umístěte na slunečné místo, odmění se vám záplavou květů. Výsadbu magnólii můžete provádět přes celé vegetační období, kdy je vyhřátá půda.