Mezi námi se ale pohybuje velké procento těch, kteří se již nasměrovali jinam. Vnímají svět jako propojený celek, kde všechno souvisí se vším, a snaží se vzít svůj vlastní život do svých rukou. Zodpovědně a s předsevzetími. V otázce zdraví je důležitá prevence. Důležitější víc, než si myslíte.
Nebudeme se teď zabývat vlivem stresu na tělo i duši, dobře víme, že s nechutí snědená jáhlová kaše škodí víc, než s pocitem blaženosti zkonzumovaný smažený řízek. Jedno bez druhého ale nelze oddělit a měli bychom si uvědomit, že život bez stresu a se zásadami přirozeného stravování dokáže doslova zázraky.
Jedním z problémových faktorů neduhů dnešní doby je sedavé zaměstnání a nedostatek pohybu. Přičteme-li k tomu kouření, alkohol, hormonální antikoncepci, bílý cukr a pečivo z bílé vymleté mouky, po čase se objeví zdravotní obtíže, definované jako „civilizační choroby“.
Jedním z rizik je i poškozování cévního systému. Cévy praskají, ztrácí svou pružnost a ukládá se v nich vápenitý povlak. Tuto situaci nám pomůže řešit dostatek rutinu v potravě.
Co je to rutin?
Rutin je bioaktivní látka, která spolu s vitamínem C dokáže zpevnit cévní stěnu, zlepšuje její pružnost, ředí krev, podporuje cirkulaci krevního oběhu, pomáhá při křečových žilách a je vynikající prevencí proti infarktům a cévním mozkovým příhodám.
Kde rutin hledat?
Velké množství rutinu obsahuje pohanka, z loupaných semen, která můžeme přidávat třeba do polévek, získáme až 15 mg rutinu ze 100 g semen. Rutin obsahují také slupky rajčat, slupky jablek, broskve, nektarinky, banány, kiwi a lesní plody. Rutin se vylouhuje i z černého nebo zeleného čaje. Velké množství rutinu lze získat i z mezokarpu pomerančů. To je ta bílá vrchní slupka pod oranžovou kůrou plodu.
Využití rutinu zvyšuje současná konzumace vitaminu C, v přírodě je to zařízeno tak, že konzumace alespoň jednoho jablka denně, pomeranče s kouskem mezokarpu, nebo rajčete i se slupkou dokáže pokrýt dostatek rutinu pro naši potřebu. A pohankou přidanou do polévky rozhodně nemůžete nic pokazit.