Váš osobní rozpočet samozřejmě již existuje. Jsou to příjmy a výdaje, které máte. Může se však stát, že Vy sami nemáte tyto údaje a důležité informace pod kontrolou, a tak netušíte, jak se vlastně Vaše celková situace má.
Osobní rozpočet si děláme hlavně z toho důvodu, abychom měli přehled nad našimi penězi a udrželi je v kladných číslech. K tomu, abychom získali přehled a peníze opravdu udrželi uvnitř našeho rozpočtu, je potřeba si rozdělit výdaje do pěti jednoduchých kategorií. Následně totiž můžete odhalit, kudy peníze utíkají a pak už je poměrně jednoduché tomuto úniku zabránit.
Vezměte si tedy nyní tužku a papír, pohodlně se usaďte a pojďte si zapsat některé důležité informace. Nejprve si rozdělte papír tak, aby Vám vznikly dva sloupce. Do jednoho sloupce si budete zapisovat měsíční výdaje a do druhého si budete zapisovat výdaje, které pokrývají náklady na Vaši budoucnost.
1) Měsíční výdaje
Mezi měsíční výdaje tedy patří vše, co platíme měsíčně. Ať už je to specifikováno pevnou částkou nebo termínem, jako je třeba telefon či nájem a nebo to jsou výdaje jako jsou například nákupy oblečení.
• Pravidelné měsíční výdaje
Do této položky zapište například tedy nájem, účet za telefon, účet za internetové připojení, elektřina, plyn, životní pojištění, školné, školkovné a další jiné podobné faktury.
• Proměnlivé měsíční výdaje
Mezi tyto položky zařaďte například účty za jídlo, oblečení, benzín, drogerie, restaurace a další účtenky podobného typu.
2) Budoucnost
Pokud patříte mezi zodpovědné lidi, určitě také uvažujete o tom, co bude v budoucnu. Na co budete potřebovat peníze, jaká jsou rizika Vašeho zaměstnání, jaké zdravotní potíže můžou přijít a další podobné záležitost. Tedy se soustřeďme na seznam následujících položek:
• Fondy na známé věci
Mezi platby, které jsou známé a je třeba na ně myslet, ale není nutné je platit hned teď patří například plánované revize kotle, dovolená, vánoční dárky, výročí svatby, narozeniny a svátky dětí a příbuzných a podobné záležitosti.
• Fondy na neznámé věci
Je samozřejmě rozumné si odkládat část svých příjmů také na položky, které sice nyní nepotřebujete, ale dá se předpokládat, že budou potřeba. Tedy různé opravy automobilů, domácích spotřebičů, zahradních nástrojů a dalších. Nikdy nevíte, co se může přihodit, a co Vás může překvapit. Například budete muset nečekaně odcestovat či Vaše děti porostou rychleji, než jste předpokládali.
• Rezerva
Když už myslíte na opravdu zásadní věci ve Vašem životě, nezapomínejte si také vytvářet opravdovou rezervu pro případ nouze. Je rozumné mít stranou alespoň jeden Váš měsíční plat.
Hotovo
Nyní již i Vy vidíte, kolik měsíčně dáváte na aktuální výdaje, kolik si spoříte a jak velkou máte rezervu. Co Vám vyšlo? Jste spokojeni nebo se nyní vydáte za finančním poradcem, který Vám pomůže se spořením, šetřením či rezervou?