Muškátový oříšek je stálezelený strom, který má kořeny až v Indonésii, ale potkat ho dnes můžete všude, kde mají tropické podnebí. Dorůstá až 15 metrů, a dožívá se neuvěřitelných sta let. Zdobí ho krásné bílé voňavé kvítky, ze kterých vzejdou plody ve tvaru bobule žlutavé barvy. Plody však tento strom nese až osmým rokem jeho života. Když plody dozrávají, pukají, a tím se odhalí semeno v červeném obalu.
Tento obal se oloupe a suší, a následně se prodává jako muškátový květ. Semeno samo je ale ještě ve tvrdé skořápce, která se také ještě musí odstranit. Tím konečně dostanete muškátový oříšek. Muškátový oříšek není v pravém slova smyslu ořech, neboť je to vlastně dužinaté jádro pecky.
Jak muškátový oříšek chutná?
Toto koření má jemnou aromatickou vůni, ale velmi silně kořeněnou chuť, která trošku na jazyku pálí. Pro tuto zvláštní chuť se muškátový oříšek používá do omáček, polévek, zeleniny, ale také pro přípravu masových i bramborových směsí. Obohatit jím ale můžete také sladká jídla. Každému pokrmu dodá výjimečnou chuť.
Využití muškátového oříšku
Muškátový oříšek se však nevyužívá pouze v kuchyni, alemá mnoho dalších využití:
· má výrazný vliv na zažívání
· podporuje chuť k jídlu
· stimuluje produkci trávicích šťáv
· působí proti křečím v břiše a nadýmání
· zmírňuje průjem
· pomáhá proti nespavosti
· léčí astma
Muškátová droga
S muškátovým oříškem se dá skvěle čarovat v kuchyni, pokud se ale rozhodnete využít jeho léčebných účinků, dávejte si pozor na dávkování. Pokud to s ním přeženete, budete riskovat jeho delirogenní účinky, neboť ve větší míře působí jako droga a narkotikum. Jeho účinky jsou však velmi nepříjemné jak po fyzické, tak po psychické stránce. Vedou až k nepříjemným křečím, které vyústí v kóma, či dokonce smrt. V nižších dávkách způsobuje nespavost, narušuje vědomí a způsobuje bolesti hlavy. Proto s ním vždy nakládejte opatrně, a dávkujte si ho maximálně na špičku nože.