Chcete-li hlavně v zimě předejít onemocněním jako je rýma, je otužování to pravé ořechové. Odolnost vašeho organismu se zvýší a jen tak nějaká nemoc si na vás nepřijde. Lidé díky moderní době ztratili adaptační mechanismy na chlad. Doma sedí v přetápěných místnostech, pokud už vyjdou ven, tak oblečení do hodně teplých svetrů a bund. Díky oslabené imunitě je působení zimy nebo i přechody z tepla do chladu a obráceně oslabuje a vzniká riziko onemocnění.
Otužování se nejčastěji prováděno vodou, ale před tím než začnete, se raději poraďte se svým praktickým lékařem. Není vhodné pro lidi se srdečním onemocněním, s příliš vysokým nebo nízkým krevním tlakem, a ty, co mají problémy s cévami.
Čas ani peníze otužování příliš nestojí. Potřebovat budete jen studenou vodu a ručník. Tato investice se vám vrátí v podobě zdraví a menší spotřeby léků. Nenechte se odradit první studenou sprchou. Nebude příjemná, ale tělo si postupně zvykne. Začnete se cítit lépe fyzicky i psychicky, protože při otužování jsou vyplavovány endorfiny, což jsou hormony dobré nálady. Otužování také posiluje srdce a snižuje krevní tlak.
Jak postupovat?
Začněte nejdříve s vlažnou sprchou, aby vaše tělo neutrpělo šok. Potom ji postupně ochlazujte. Nestůjte při tom jen na místě, ale hýbejte se. Sprcha by měla trvat 2-3 minuty. Po navyknutí na studenou sprchu můžete vyzkoušet i koupel ve studené vodě. V ní byste neměli jen sedět, ale plavat. Možná jste už viděli otužilce, kteří si jdou v zimě zaplavat do ledové řeky či přehrady. Takových odvážlivců ale není mnoho.
Studenou sprchu si dopřejte každé ráno a večer. Důležité je provádět otužování neustále. To znamená, že pokud s ním přestanete, postupně zmizí i všechny i jeho účinky. Po sprše si při otevřeném okně krátce zacvičte, abyste se zahřáli.
Vyzkoušet můžete i saunování. Vaše tělo se nejdřív zahřeje při 80 – 100˚C a poté zchladí v ledové vodě. Účinky otužování na sobě pocítíte asi za 3 týdny.