Podle statistiky a zdravotnických informací podstoupilo v loňském roce umělé přerušení těhotenství přibližně 21 000 žen. Pokud se těhotenství přerušuje zavčasu, nemusí žena podstoupit náročnou operaci. Bohatě jí k tomu poslouží takzvaná potratová pilulka. Lékaři jí ale často nedoporučují. Proč, když její spolknutí je tak snadné?
Použití pilulky je mnohem šetrnější nežli chirurgický potrat, proto uzákonění francouzské pilulky lékaři většinou uvítali. Při chirurgickém zákroku mohou nastat zdravotní komplikace v souvislosti s celkovou anestezií nebo s poraněním dělohy či protržením její stěny. Po tomto zákroku také vzniká riziko neplodnosti, zánětu dělohy či další rizika spojená s odsátím zárodku a vyčištěním dělohy. Nad těmito riziky pilulka rozhodně vede.
Potratovou pilulku lze použít až do sedmého týdne těhotenství (poté je již na užití pozdě), a tak si díky ní ženy slibují snadnější cestu, jak řešit nechtěné těhotenství. Protože je to ale metoda stále spíše nová a tedy ještě ne tak úplně zavedená, někteří lékaři k ní nemají plnou důvěru.
Nevýhody použití pilulky:
· samotný potrat probíhá mimo nemocnici, a tak ženě hrozí i vážné zdravotní komplikace a potrat se nemusí povést.
· Procento komplikací je až 4x vyšší.
· Hlavním problémem může být i to, že se plod úplně nevypudí, takže je potrat stejně nutný provést operativně.
· Nežádoucím efektem může být také zvracení, nevolnost, bolesti hlavy, zimnice, třesavka a bolesti v podbřišku.
Potratovou pilulkou jde tedy ukončit nechtěné těhotenství, a to díky účinné látce, která blokuje účinek přirozeného hormonu progesteronu. Po podání této látky se plod přestane vyvíjet a dojde k potratu. V České republice je tato pilulka dostupná pod názvem Mifegyne. Pro jistotu je ale tato pilulka podávána ještě s další, která obsahuje prostaglandin, což je látka, která vyvolává stahy dělohy. Souhra těchto dvou látek vede k odumření plodu a jeho vypuzení z dělohy. Předepsat tyto pilulky však může jen lékař lůžkového zařízení, a to z důvodu, aby je nikdo nemohl zneužívat.