Některá legislativní opatření doslova berou dech. Lidé si své zákonodárce volí a ti pak rozhodují o jejich životních podmínkách – s tímto paradoxem je spojen systém zvaný „demokracie“, který ovšem zdaleka není ideální. Některé zákony mohou být totiž považovány za nepříliš šťastné, kontroverzní témata k diskusi otevřel i protikuřácký zákon.
Protikuřácký zákon nic neřeší
Jeho cílem bylo omezit tento zlozvyk na veřejných místech, zejména v restauračních zařízeních. Tím se sice řeší vztahy kuřáků a nekuřáků tam, kde se konzumují potraviny, ale neznamená to bilanci celkového poklesu zájmu o cigarety a doutníky. Kouření je totiž spojováno do značné míry i se stresem, protože nikotin navozuje uvolnění a manipulace s cigaretou je uklidňujícím prostředkem pro řadu kuřáků. Abychom tento zlozvyk zcela vymýtili, musela by se odstranit především příčina, a ta naopak ve formě chronického stresu neustále roste.
Ačkoli každý ví, že kouření zdraví neprospívá, v Česku se vykouří tolik cigaret, že to zařadilo naši zemi na jednu z horních příček v celé Evropě. Nejvíce tabákových výrobků se prodává v Belgii, v Lucembursku, ve Slovinsku, v Řecku a v České republice. Naopak nejméně se kouří ve Švédsku. V přepočtu na muže a ženy nejvíce kouří muži, ti tvoří tři čtvrtiny z celkového počtu kuřáků.
Jedy
Že tento zlozvyk nepřináší nic dobrého, je sice známo, ale pro zarytého kuřáka to neznamená vůbec nic. Dokud je relativně v pořádku, droga má nad ním převahu.
Oxid uhelnatý – jedovatý plyn, který způsobuje kyslíkový dluh, má za následek i odumírání periferních cévek, jejich špatné okysličování, necitlivost a zimomřivost. Kromě tohoto plynu se do plic a krevního oběhu spolu s cigaretou dostává i jedovaté kadmium, polonium, formaldehyd a kyanovodík.
Nikotin – silně návykový jedovatý alkaloid zpočátku organismus nabudí energií, pak ovšem dochází k opačnému efektu a naopak pocitu skleslosti a únavy. Abstinenční příznaky pak tento jev provází každý den, a to je důvodem k tomu neustále kupovat nové a nové krabičky a utrácet značné obnosy každý měsíc. V průměru je to každý rok téměř deset tisíc korun.